Banner
Sponsor: Sportlotteriet


Resultat
Björkenäs Open 2024

 
Lag
Plac. Namn Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Carlskrona Hsc 110 126 110 84 120 550 101 102 84 138 97 522 1072
2 Lanternan 1 119 108 111 97 99 534 123 77 139 106 65 510 1044
3 ViVaBall 80 155 115 76 94 520 110 114 80 108 84 496 1016
4 Växjö Hsk 1 118 144 109 95 115 581 106 73 97 108 42 426 1007
5 Dynapac 1 77 101 120 104 95 497 98 94 112 88 77 469 966
6 Inge/Mårtensson 59 107 152 93 122 533 73 74 114 50 89 400 933
7 Dynapac 2 125 105 111 94 100 535 80 70 78 94 72 394 929
8 Korpen Nybro 115 96 102 92 94 499 77 114 55 54 65 365 864
9 Växjö Hsk 2 94 68 85 77 115 439 79 63 74 115 86 417 856
10 Lanternan 4 64 37 56 83 95 335 99 78 122 112 94 505 840
11 Tingsryd Hsc 75 108 89 102 91 465 88 27 94 98 66 373 838
12 Söders Hsk 1 71 74 117 98 48 408 105 50 77 49 107 388 796
13 Sibbamåla 2 75 52 38 124 55 344 68 98 99 107 77 449 793
14 Lanternan 2 63 72 61 71 74 341 78 55 84 84 70 371 712
15 Jåmjö 2 87 76 55 97 79 394 59 54 48 90 41 292 686
16 Lanternan 3 43 78 81 74 43 319 77 69 33 81 88 348 667
17 Växjö Hsk 3 46 68 54 128 48 344 75 27 20 95 83 300 644
18 Sibbamåla 1 38 72 43 44 81 278 114 43 54 101 48 360 638
19 Dynapac 3 77 20 119 17 65 298 51 47 37 45 48 228 526
20 Söders Hsk 2 17 21 41 47 34 160 27 49 61 55 21 213 373

Klass 1
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT GP-poäng
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 54 61 48 33 74 270 26 27 54 33 14 154 424 15
2 Lars-Erik Ottosson Lanternan 24 37 41 30 40 172 43 30 21 30 27 151 323 13
3 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 27 33 28 30 41 159 20 27 33 47 35 162 321 11
4 Peter Olsson Dynapac 24 54 54 17 28 177 24 41 17 21 30 133 310 9
5 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 29 23 24 13 48 137 34 41 27 37 33 172 309 7
6 Kristian Jältsäter Vaxholm 30 63 47 13 24 177 33 27 14 13 43 130 307 6
7 Mattias Olsson Dynapac 34 10 30 37 7 118 41 20 21 57 17 156 274 5
7 Anitha Fabbeke Dynapac 37 24 26 27 35 149 21 20 16 34 34 125 274 5
9 Jean Fredriksson Väre Balders HSK 6 41 31 6 27 111 47 17 26 40 14 144 255 3
10 Leo Andersson Carlskrona Hsc 41 27 30 24 24 146 23 20 7 44 6 100 246 2
11 Inge Skoglöv Jämjö 21 28 24 37 23 133 24 23 27 20 7 101 234 0
12 Göran Mårtensson Jämjö 0 27 7 30 40 104 34 10 41 0 17 102 206 0

Klass 2
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT GP-poäng
1 Olle Ottosson Dynapac 50 40 27 44 10 171 28 20 14 30 21 113 284 15
2 Mats Mårtensson Jämjö 21 37 67 13 29 167 6 20 37 10 44 117 284 13
3 Björn Landberg Vaxholm 27 28 17 37 33 142 13 37 27 41 10 128 270 11
4 Magnus Israelsson Sibbamåla 17 41 6 31 20 115 46 30 28 24 24 152 267 9
5 Gilbert Pettersson Lanternan 48 20 33 27 6 134 23 13 70 14 10 130 264 7
6 Berndt Pettersson Lanternan 37 37 24 27 23 148 20 17 20 34 21 112 260 6
7 Bengt Andersson Växjö Hsk 33 17 34 10 34 128 17 23 13 47 10 110 238 5
8 Kerstin Svensson Växjö Hsk 41 14 10 37 10 112 24 7 30 21 41 123 235 4
9 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 35 13 13 24 20 105 44 31 9 10 21 115 220 3
10 Bengt Fabbeke Dynapac 28 24 37 10 21 120 14 30 31 10 10 95 215 2
11 Daniel Mårtensson Jämjö 17 15 54 13 30 129 9 21 9 20 21 80 209 1
12 Göran Olofsson Korpen Nybro 23 21 34 47 23 148 13 23 10 7 0 53 201 1
13 Lasse Brincner Söders Hsk 7 14 21 20 14 76 10 46 27 34 7 124 200 1
14 Ronny Lundberg Lanternan 10 14 13 13 30 80 37 17 28 28 7 117 197 0
15 Torgny Rågfeldt Viby HSK 17 23 20 20 10 90 17 33 13 14 17 94 184 0
16 Louise Tollstam Dynapac 16 24 13 21 34 108 20 10 27 7 10 74 182 0

Klass 3
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT GP-poäng
1 Johan Johansson Tingsryd Hsc 41 44 14 44 34 177 23 13 54 41 17 148 325 15
2 Tommy Karlsson Sibbamåla 14 14 10 50 14 102 20 23 54 33 41 171 273 13
3 Maire Johansson Växjö Hsk 17 10 34 9 57 127 17 33 14 40 28 132 259 11
4 Stefan Olofsson Korpen Nybro 44 14 27 14 34 133 7 40 6 20 27 100 233 9
5 Herman Hernandez Jämjö 30 6 27 14 14 91 53 43 14 10 20 140 231 7
6 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 21 37 47 10 20 135 34 0 13 30 10 87 222 6
7 Sune Olsson Korpen Nybro 13 48 28 7 17 113 13 20 30 17 17 97 210 5
8 Bernt Olsson Jämjö 26 17 21 23 21 108 7 10 14 48 13 92 200 4
8 Roy Dahlén Dynapac 3 13 23 29 26 94 13 23 47 3 20 106 200 4
10 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 13 43 28 17 7 108 24 14 17 10 23 88 196 2
11 Ulf Svensson Jämjö 10 34 10 30 41 125 24 10 0 14 14 62 187 1
12 Bela Bodi Växjö Hsk 7 14 30 30 10 91 33 6 20 7 21 87 178 1
13 Carina Gneupel Sibbamåla 14 0 13 3 24 54 34 3 17 54 7 115 169 1
14 Janne Pettersson Lanternan 17 20 7 7 10 61 27 24 6 27 17 101 162 1
15 Eva Malmqvist Jämjö 24 13 14 23 14 88 21 7 20 14 7 69 157 1
16 Lukas Bern Dynapac 10 17 21 13 34 95 17 0 17 20 7 61 156 1
17 Tomas Dahl Växjö Hsk 3 27 7 21 14 72 21 0 17 7 7 52 124 0
18 Dan Hallstam Växjö Hsk 6 10 7 27 0 50 7 10 10 21 20 68 118 0
19 Mikael Grönskog Sibbamåla 7 14 14 10 24 69 14 3 6 3 14 40 109 0
20 Solveig Axelsson Växjö Hsk 7 0 0 7 7 21 7 0 7 7 3 24 45 0

Klass 4
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT GP-poäng
1 Håkan Thorsjö Växjö Hsk 10 34 37 54 31 166 44 10 3 37 26 120 286 15
2 Ted Lilja Lanternan 24 10 16 14 37 101 54 14 34 35 26 163 264 13
3 Kennart Axelsson Söders Hsk 7 34 30 17 21 109 17 33 50 21 33 154 263 11
4 Rosa Karlsson Sibbamåla 20 28 7 57 24 136 14 27 17 37 9 104 240 9
5 Ulrik Hofer Lanternan 20 10 14 14 41 99 21 21 27 33 21 123 222 7
5 Patrik Axelsson Söders Hsk 23 3 50 27 14 117 34 0 17 21 33 105 222 7
7 Roland Andreasson Lanternan 17 30 7 27 21 102 41 10 20 17 30 118 220 5
8 Max Bodi Växjö Hsk 50 23 17 9 10 109 40 3 3 54 7 107 216 4
9 Arne Blihd Lanternan 6 27 37 34 6 110 14 28 14 17 27 100 210 3
10 Ingela Thorsjö Växjö Hsk 23 24 10 40 10 107 17 7 0 30 34 88 195 2
11 Amanda Blomgren Lanternan 20 14 20 34 3 91 7 10 27 21 37 102 193 1
12 Kjell Åkesson Lanternan 17 28 37 16 10 108 30 10 10 10 23 83 191 1
13 Damian Barnasiak Växjö Hsk 7 46 14 23 21 111 7 37 20 14 0 78 189 1
13 Ove Klasson Tingsryd Hsc 10 10 21 34 34 109 14 7 13 13 33 80 189 1
15 Christer Blomgren Lanternan 30 21 10 0 6 67 34 17 30 23 10 114 181 1
16 Amanda Axelsson Söders Hsk 21 27 10 27 6 91 27 3 10 7 41 88 179 1
17 Jimmy Athle Köpings Hkf 13 10 20 14 10 67 17 34 7 14 34 106 173 1
18 Rasmus Olsson Dynapac 6 3 30 3 7 49 14 37 23 21 27 122 171 1
19 Elin Olsson Dynapac 23 7 54 0 17 101 23 10 14 14 7 68 169 1
20 Mikael Hansson Lanternan 0 3 6 21 14 44 17 33 34 23 10 117 161 1
21 Susanne Simonsson Lanternan 7 14 14 20 37 92 0 14 27 10 17 68 160 1
22 Jarita Fredriksson Väre Balders HSK 7 20 17 0 17 61 23 30 7 21 14 95 156 1
23 Lars Elmeskär Sibbamåla 34 0 7 3 10 54 27 27 14 20 13 101 155 1
24 Fredrik Lundin Lanternan 9 7 30 24 10 80 3 14 7 34 13 71 151 1
25 Marianne Karlsson Jämjö 27 12 10 21 3 73 7 27 14 14 7 69 142 1
26 Karin Gullbrand Söders Hsk 20 10 27 27 7 91 27 14 0 0 0 41 132 1
27 Yvonne Karlsson Sibbamåla 7 10 14 14 7 52 7 21 14 17 14 73 125 1
28 Ingegärd Holmquist Lanternan 3 3 0 17 17 40 6 7 3 27 21 64 104 1
29 Bertil Carlsson Tingsryd Hsc 3 17 7 14 3 44 17 7 14 14 6 58 102 1
30 Carina Andersson Dynapac 14 10 21 14 21 80 7 0 0 7 0 14 94 0
31 Pia Grönskog Sibbamåla 0 17 10 0 13 40 20 7 3 20 3 53 93 0
32 Kenneth Andersson Lanternan 0 0 7 10 7 24 21 23 14 3 7 68 92 0
32 Morgan Athle Dynapac 34 0 14 0 20 68 7 0 0 3 14 24 92 0
34 Anette Persson Söders Hsk 0 0 14 3 14 31 7 3 17 7 7 41 72 0
35 Lena Nilsson Växjö Hsk 10 0 3 14 3 30 10 0 10 7 7 34 64 0
36 Bosse Persson Söders Hsk 0 7 3 10 3 23 0 0 7 7 0 14 37 0

Minior
Plac. Namn Klubb Omg 1 Omg 2 Omg 3 Omg 4 Omg 5 Omg 1-5 Omg 6 Omg 7 Omg 8 Omg 9 Omg 10 Omg 6-10 TOTALT
1 Liam Andersson Söders Hsk 7 21 43 30 27 128 17 7 14 7 14 59 187




Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2023
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se