Banner
Sportlotteriet


Hur fungerar det? Välj säsong:
Sverigerankingen 2021/2022
Plac. Namn Klubb Poäng Antal tävlingar Snitt per serie
1 Sandor Bodi Växjö Hsk 2837 8 177,31
2 Kent Sundahl Carlskrona Hsc 2700 8 168,75
3 Gert Karlsson Korpen Åseda 2247 8 140,44
4 Sandra Widlund Växjö Hsk 2137 6 178,08
5 Yamonlada Damnoenngam Växjö Hsk 1918 6 159,83
6 Peter Olsson Dynapac Hsc 1806 6 150,50
7 Ingvar Eriksson Carlskrona Hsc 1792 6 149,33
8 Matz Karlsson Korpen Åseda 1677 5 167,70
9 Joel Sundahl Carlskrona Hsc 1657 7 118,36
10 Hathaichonlanne Phaengphui Växjö Hsk 1652 6 137,67
11 Kristian Jältsäter Vaxholm Hsk 1588 6 132,33
12 Jean Fredriksson Väre Balders Hsk 1585 5 158,50
13 Leo Andersson Carlskrona Hsc 1525 6 127,08
14 Anitha Fabbeke Dynapac Hsc 1518 6 126,50
15 Tobias Gneupel Sibbamåla IF 1504 4 188,00
16 Björn Landberg Vaxholm Hsk 1440 6 120,00
17 Inge Skoglöv Jämjö Hsk 1437 6 119,75
18 Lars-Erik Ottosson Lanternan B.c 1423 6 118,58
19 Stefan Olofsson Korpen Nybro 1404 6 117,00
20 Göran Mårtensson Jämjö Hsk 1399 6 116,58
21 Elin Olsson Dynapac Hsc 1398 6 116,50
22 Ronny Lundberg Lanternan B.c 1382 6 115,17
23 Lasse Brincner Värends Hsk 1381 8 86,31
23 Olle Ottosson Dynapac Hsc 1381 6 115,08
25 Dan Madayang Korpen Åseda 1367 6 113,92
26 Mattias Olsson Dynapac 1328 4 166,00
27 Berndt Pettersson Lanternan B.c 1273 6 106,08
28 Leif Sundahl Carlskrona Hsc 1234 5 123,40
29 Kerstin Svensson Växjö Hsk 1232 6 102,67
30 Bengt Fabbeke Dynapac Hsc 1208 6 100,67
31 Maire Johansson Växjö Hsk 1188 6 99,00
32 Bela Bodi Växjö Hsk 1170 7 83,57
33 Dan Hallstan Växjö Hsk 1154 6 96,17
34 Natalie Sundahl Carlskrona Hsc 1153 6 96,08
35 Pascal Letter Balders Hsk 1107 5 110,70
36 Ewa Malmqvist Jämjö Hsk 1105 5 110,50
37 Clara Larsson Värends Hsk 1068 6 89,00
38 Magnus Israelsson Sibbamåla IF 1066 4 133,25
39 Åke Bergqvist Tingsryd Hsc 1064 5 106,40
40 Matthias Gneupel Sibbamåla IF 1049 4 131,13
41 Göran Olofsson Korpen Nybro 1029 6 85,75
42 Tomas Lindahl Korpen Åseda 1004 5 100,40
43 Janne Johansson Tingsryd 990 4 123,75
44 Janne Pettersson Balders Hsk 967 5 96,70
44 Alf Svensson Korpen Åseda 967 5 96,70
46 Ulrika Rydell Värends Hsk 954 5 95,40
46 Bernt Olsson Jämjö Hsk 954 5 95,40
48 Johan Johansson Tingsryd Hsc 940 4 117,50
49 Louise Tollstam Dynapac Hsc 938 4 117,25
50 Bengt Andersson Växjö Hsk 930 4 116,25
51 Lennart Karlsson Tingsryd Hsc 928 4 116,00
52 Erik Smiding Vaxholm Hsk 917 5 91,70
53 Malira Eriksson Balders HSK 909 4 113,63
54 Hasse Johansson Tingsryd Hsc 894 4 111,75
55 Sune Olsson Korpen Nybro 885 4 110,63
56 Daniel Mårtensson Jämjö Hsk 883 5 88,30
57 Jarita Fredriksson Väre Balders Hsk 876 5 87,60
58 Maria Andersson Team Småland Hsk 854 5 85,40
59 Ingegerd Pettersson Lanternan B.c 850 5 85,00
60 Jonny Åberg Balders Hsk 849 5 84,90
61 Hernan Hernandez Jämjö Hsk 806 5 80,60
62 Gilbert Pettersson Lanternan 800 3 133,33
63 Carina Gneupel Sibbamåla IF 771 4 96,38
64 Morgan Athle Dynapac Hsc 768 5 76,80
65 Roy Dahlén Dynapac Hsc 764 4 95,50
66 Anton Alexandersson Sibbamåla IF 760 3 126,67
67 Astrid Martinez Jämjö Hsk 738 5 73,80
68 Irene Pettersson Lanternan B.c 700 4 87,50
69 Thomas Dahl Växjö Hsk 697 6 58,08
70 Bo Petersson Korpen Nybro 661 4 82,63
70 Andreas Gundersen Vaxholm Hsk 661 4 82,63
72 Lukas Bern Dynapac 641 3 106,83
73 Christina Holmberg Tingsryd Hsc 635 4 79,38
74 Roger Eriksson Balders HSK 630 4 78,75
75 Christoffer Lovén Balders Hsk 621 4 77,63
76 Solveig Axelsson Växjö Hsk 593 5 59,30
77 Risto Maljanowski Korpen Nybro 572 2 143,00
78 Marianne Karlsson Jämjö Hsk 543 3 90,50
79 Sebastian Israelsson Sibbamåla IF 517 2 129,25
80 Lars Johannesson Jämjö Hsk 512 3 85,33
81 Jonas Klarström Team Småland Hsk 510 5 51,00
82 Mathias Karlberg Jämjö Hsk 509 2 127,25
83 Tobias Vikström Växjö Hsk 503 2 125,75
84 Sandra Rydell Värends Hsk 486 2 121,50
85 Mikael Grönskog Sibbamåla IF 466 2 116,50
86 Göran Örjebo Vaxholm Hsk 450 4 56,25
87 Martin Smeds Balders Hsk 434 3 72,33
88 Nisse Hansson Korpen Nybro 432 5 43,20
89 Lisbeth Blihd Lanternan 419 2 104,75
90 Björn Gabrielsson Vaxholm Hsk 414 2 103,50
91 Victor Bengtsson Vaxholm Hsk 412 3 68,67
92 Tony Borgström Carlskrona Hsc 410 3 68,33
93 Martin Antic Värends Hsk 374 2 93,50
94 Christoffer Lindh Vaxholm Hsk 365 2 91,25
95 Martin Anjou Balders HSK 361 2 90,25
96 Sabina Rydberg Vaxholm Hsk 351 3 58,50
97 Jan Petersson Lanternan B.c 346 2 86,50
98 Emil Rehn Korpen Åseda 340 2 85,00
99 Erik Isaksson Korpen Åseda 338 2 84,50
100 Anders Karlsson Värends Hsk 337 2 84,25
101 Tommy Svensson Värends Hsk 336 2 84,00
102 Sune Andersson Jämjö Hsk 325 2 81,25
103 Anne-Marie Larsson Tingsryd 324 2 81,00
104 Kjell Åkesson Lanternan 309 2 77,25
105 Torbjörn Svennberg Balders HSK 301 2 75,25
106 Mats Mårtensson Jämjö Hsk 298 2 74,50
107 Malin Löwberg Balders Hsk 293 3 48,83
108 Billy Klarström Team Småland 281 1 140,50
109 Mona Andersson Carlskrona Hsc 278 3 46,33
110 Robert Johansson Tingsryd Hsc 266 1 133,00
111 Maj-Britt Jarl Växjö Hsk 262 1 131,00
112 Rebecka Fresk Viby HSK 258 2 64,50
113 Arne Blihd Lanternan 245 2 61,25
114 Julius Gneupel Sibbamåla IF 240 2 60,00
114 Johanna Jacobsson Vaxholm 240 1 120,00
116 Laila Johansson Tingsryd 239 1 119,50
117 Fredrik Sandelius Balders HSK 235 1 117,50
118 Henrik Fresk Balders HSK 233 2 58,25
119 Samuel Sjöblom Balders HSK 227 1 113,50
120 Karin Gullbrand Värends Hsk 216 2 54,00
121 Torgny Rågfeldt Balders HSK 212 1 106,00
122 Markus Peterson Balders HSK 200 1 100,00
123 Per-Olof Johansson Dynapac 186 1 93,00
123 Mikael Klaving Vaxholm Hsk 186 1 93,00
125 Johanna Hagerman Balders HSK 181 2 45,25
126 Samuel Sjöberg Balders HSK 171 1 85,50
126 Matthias Zetterlund Vaxholm Hsk 171 1 85,50
128 Karen Jältsäter Vaxholm 170 1 85,00
129 Saga Karlberg Jämjö Hsk 169 1 84,50
130 Dennis Bern Dynapac Hsc 168 1 84,00
131 Günther Iraschko Växjö Hsk 165 1 82,50
132 Fredrik Nilsson Linköping Hsk 164 1 82,00
133 Ingegärd Holmqvist Lanternan 159 1 79,50
134 Björn Enström Viby HSK 157 1 78,50
135 Keyri Hernandez Jämjö Hsk 156 1 78,00
135 Anna Löwberg Balders HSK 156 1 78,00
135 Nick Gibbs Dynapac Hsc 156 1 78,00
138 Scott Brown Sollentuna 153 1 76,50
139 Hanna Karlberg Jämjö Hsk 146 1 73,00
140 Tomas Lindedal Växjö Hsk 144 1 72,00
141 Börje Carlsson Korpen Åseda 141 1 70,50
142 Jimmy Athle Athleterna 140 1 70,00
143 Christer Brincner Värends Hsk 134 1 67,00
144 Thomas Marklund Värends Hsk 132 1 66,00
145 Patrik Håkansson Vaxö Skola 127 1 63,50
145 Isabelle Athle Athleterna 127 1 63,50
147 Lotta Sundin Vaxholm 125 1 62,50
148 Gunnar Lundbeck Tingsryd Hsc 123 2 30,75
149 Lisbeth Nygaard-Karlsson Tingsryd 118 1 59,00
149 Anders Bergqvist Tingsryd Hsc 118 1 59,00
149 Linda Ewertzh Vaxö Skola 118 1 59,00
152 Julia Eriksson Balders HSK 116 1 58,00
153 Martin Dekar SCA 113 1 56,50
154 Bertil Westergren Växjö Hsk 110 1 55,00
155 Roland Sjöstrand Tingsryd 109 1 54,50
156 Isabelle Åkesson Vaxholm 104 1 52,00
157 Malin Nilsson Athleterna 102 1 51,00
158 Carina Tikkanen Athleterna 101 1 50,50
159 Eva Åkesson Lanternan 96 2 24,00
159 Bo Trulsson Korpen Åseda 96 1 48,00
161 Jonas Bergqvist Balders HSK 93 1 46,50
162 Tomas Andersson Vaxholm HSK 91 1 45,50
163 Nils Brovold Vaxholm 88 1 44,00
164 Pia Brovold Vaxholm 84 1 42,00
165 Simon Granqvist Balders HSK 82 1 41,00
166 Vilma Lundqvist Balders HSK 71 1 35,50
166 Jimmy Lindh Vaxholm HSK 71 1 35,50
168 Martin Beranek SCA 70 1 35,00
169 Magnus Hagerman Balders HSK 68 1 34,00
170 Annelie Thörnqvist Vaxö Skola 50 1 25,00
171 Mimmi Dahlman Viby HSK 24 1 12,00
Hela sverigerankingen Uppdaterad 2021-10-11


Svenska HästskoKastarFörbundet (SvHKF) 2021
Har du synpunkter, frågor eller upptäckt något fel på hemsidan kontakta gärna webmaster Tomas Lindahl
Delar av material som finns på svhkf sidor är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.
Eftertryck eller annan kopiering är strängeligen förbjuden. Copyright © svhkf.se